Merhaba,

Avusturya’da yaşamak ile ilgili temel bilgilerin bulunduğu yazıma buradan ulaşabilirsiniz.  Bu blog yazımda Twitter üzerinden gelen soruları cevaplıyor olacağım.

Aşağıdaki SORU/CEVAPLAR 9.7.2018‘e aittir. 

1 Soru: @ilteris10: Irksal farklılıkların eğitim düzenindeki sosyal hayata nasıl ve ne kadar etki ettiğini merak ediyorum. Bir de karşılaştırma yapılırsa diğer listeüstü ülkelerle kıyaslandığında ayrıca bir tercih edilme nedenine sahip mi?
Cevap: Irkla alakalı çok soru geliyor. Her ne kadar Batı Avrupa ülkeleri “Irkçı olmamakla” övünüyor olsalar da gözle görülür bir ırkçılıkla karşılaştım ben her gittiğim ülkede. Bunu genelde yaşlı kesmi yapıyor ancak sizin hayat kalitenizi düşürecek seviyede değil. Size bakıp söylenirler en fazla. Bir adım öteye geçemez çünkü suç. Eğer iyi bir CV’niz varsa, yabancı dile hakimseniz hele de Avusturya için söylüyorum Almancanız varsa kimse sizi rahatsız etmez ırk konusunda. Bunu iş, eğitim ve sosyal hayat için söylüyorum siz eğer kurallara uyuyor, etrafınızdakilere rahatsızlık vermiyorsanız sorun yaşamazsınız. Ancak ırkçılık hiç yok diyenlere de inanmayın. Kaçamak bakışlar yakalamanız mümkün. Viyana, son 8-9 senedir dünyanın en yaşanabilir şehri seçiliyor. Diğer ülkelerle, şehirlerle her yönden kıyaslanabilir ama bu çok ucu açık bir şey. Senin ne aradığına göre değişir. Genel olarak gündüzleri sessiz, sakin bir yerdir ama gece hayatı da güzeldir diyebilirim. Havası kışın çok soğuk, yazın gündüzleri sıcak geceleri serin. İş bulmak veya illegal şekilde geçinmek vs zor. “Gelir gelmez ayarlarız bir şeyler” denebilecek bir ülke değil burası maalesef.

 

2 S: @bozavali:  Yaş 42 az birikimim var gelip orda sıfırdan başlayabilir miyim bir LGBT bireyi olarak

C: Öncelikle Avusturya’da LGBT bireylerinin gençler arasında çok desteklendiğini belirteyim. Ancak her ülkede olduğu gibi burada da yaşlı, geri kafalı bir nesil var ama oranı çok çok düşük. Buradaki LGBT örgütüyle iletişime geçerek sosyal çevre oluşturabilir, onlardan sana iş bulmasını isteyebilirsin. Facebook vs üzerinde sayfalarına ulaşabilirsin. Yalnız bu yaşına kadar neler yaptığını özetleyeceğin bir CV oluşturmanı öneririm. CV’ni nasıl hazırladığın ve sunduğun çok önemli. Özensiz hazırlanmış CV’lere pek şans vermiyorlar. Bir de dil çok önemli, İngilizce seviyenin çok iyi olması lazım ya da Almanca en az B1 isteyeceklerdir. Birikimin çok yüksek bir meblağ ise burada iş kurmayı düşünebilirsin ama cidden çok para gider. Benim sana kişisel önerim şu olur. Buradaki LGBT bireyleriyle arkadaş ol. Buraya tatile gel, buradayken CV’ni ulaştırabileceğin herkese ulaştır (LGBT bu konuda yardım edecektir) tatil süresi boyunca görüşmelere çağrılırsan katıl. Olmadı ülkeye döndükten sonra bu işleme devam et. Skype üzerinden bile görüşme yapabilirsin, böyle konularda açık fikirliler. Ama açık olmak gerekirse biraz uzun ve uğraştırıcı süreç olur.

 

3 S: @sevillique_: Bir endüstri mühendisi olarak iş bulmak

C: İngilizce ya da Almancaya ne kadar hakim olduğuna göre değişir. Böyle mesleklerde uluslararası bir şirket kovalaman gerekiyor eğer Almanca bilmiyorsan. Uluslararası şirketler için ise çok iyi bir CV hazırlamış olman gerek. CV burada çok önemli. Özenli olmayınca detaylara bakmıyorlar bile. Tek tek mesleğine uygun şirketleri bulup başvuru yapman gerekecek. Şirketlerin özel Web Siteleri dışında iş aramak için şu linklere bakabilirsin: Karriere.at , StepStone , Monster.at

 

4 S: @vlbbdst: Maddiyat ve yabancılara bakış açısı nedir halkın

C: Maddiyat konusu biraz sıkıntılı olabilir. Buraya işçi olarak gelirsen, geçinebilirsin. Öğrenci olarak gelir ve geldikten sonra iyi kötü bir iş bulamazsan ve ailenin de durumu çok çok iyi değilse geçinemezsin. Avusturya en pahalı Avrupa ülkelerinden birisi. Yabancılara bakış açısı nedir sorusunu yukarıda (ilk soru) biraz açıkladım ama kısaca tekrar söyleyeyim. Burada ırkçılık yapan belli bir yaşlı kesimi var. Ancak ırkçılık suç olduğu için hiçbir şey yapamazlar. Zaten Avusturya’da suç oranı hayli düşük. Buradaki en önemli etken senin nasıl davrandığın. Kurallara uyar ve gülümsemeyi öğrenirsen ırkçı söylemlere pek denk gelmezsin. Ancak dediğim gibi gençlerden yana sıkıntı yok, yaşlılar bazen mırıldanıyor… Ha bir de iyi bir CV’ye sahip değilsen öncelik her zaman Avusturya vatandaşlarında.

 

5 S: @halfblood_dr: Türkiye’de bunu yapmak için bir sınava girmek ya da belli bir derecede okul okuyor olmak gerekiyor mu? Yani kriterler neler? Egitim dili? Ve Bir öğrenci olarak bütçe meselesi? 🙂 Yüksek Lisans

C: Yüksek Lisans için gerekenler halihazırda Türkiye’de bir Yüksek lisans öğrencisi olmak, öğrenci değilsen, direkt başvurular için Lisans diploması (bölümünle alakalı bir bölüm seçmen gerekiyor), IELTS, YDS ya da B2 seviyesinde İngilizce/Almanca dil sertifikası,  İngilizce/Almanca hazırlanmış CV, başvuru için kullanacağın bir mektup. Bunlar başvuru yaparken kullanacağın belgeler. Üniversiteden üniversiteye ve bölüme göre değişiklik gösterebilir ama temel dökümanlar bunlar. Başvurudan sonra mail yoluyla seninle iletişime geçip, gerekirse ekstra belge talep ediyorlar. Eğitim dili genel olarak İngilizce ama bazı bölümler Almanca/İngilizce karışık olabiliyor. Yani hangi bölümü istiyorsan ona göre bir araştırma yapmanı öneririm. Bence yüksek lisans ile buraya gelmenin en kolay yolu Türkiye’de herhangi bir üniversiteye gidip Erasmus programından yararlanmak. Hem burada olduğun dönem boyunca hibe alma şansın oluyor. Bütçe meselesine gelince, öğrenci olarak en az aylık 600 Euro’ya ihtiyacın olacak bu da en az. Bir ihtimal geldikten sonra haftada 15-20 saatlik bir iş bulup çalışabilirsin böylece maddi olarak biraz rahatlarsın ancak iş için Almanca biliyor olmak çok çok faydalı en azından A2 seviyesinde öğrenmeni tavsiye ederim.

 

6 S: @zipirhayvan: Parayı nerden bulacağız? En önemli soru bu

C: Bu sorunun en kolay cevabı ERASMUS. Türkiye’de herhangi bir bölüme kayıt olduktan sonra Erasmus ile gelirsen, programdan hibe alırsın. Geldikten sonra ister dönemi okuyup geri dön ister burada kaldığın süre boyunca iş arayıp, oturma izni al. Bunu yaparken de Erasmus hibesi ile geçinmeye çalış.

 

7 S: @DeathLine1907: Selam. Bir sorum olacak. Almanca bilmediğim halde sadece İngilizceyle Avusturya da hayatta kalma olasılığım nedir? 🙂

C: Bu soru da oldukça sık karşılaştığımız bir soru. Hayatta kalmak kısmını biraz açmak gerekiyor. Öğrenci olarak geldiyseniz hiçbir sorun yaşamadan eğitiminizi tamamlarsınız. Yani üniversitelerde eğitim dili genel olarak İngilizce ama bazı bölümler Almanca/İngilizce karışık. Zaten öğrenci olarak geliyorsanız, İngilizce bölüm seçmiş olduğunuzu tahmin ediyorum. Çalışmaya geldiyseniz, İngilizce yeterli olacaktır ama geldikten sonra %90 patronunuz Almanca dersi almanızı isteyecektir, ofis içerisinde ihtiyaç duyacaksınız çünkü. Şirketlerde yabancı çalışanlar arasında ayrıca Almanca bilen varsa her zaman tercih sebebidir. Turist olarak geldiyseniz de zaten herkes iyi kötü İngilizce konuşuyor. Son olarak şunu ekleyeyim, Avusturya’ya yerleşiyorsanız herhangi bir sebepten mutlaka en az A2 seviyesinde Almanca’ya ihtiyaç duyacaksınız özellikle devlet binalarında, hastanelerde ihtiyacınız olacak. Yerleştikten sonra ister kendi başınıza ister kurs ile en az A2 şart.

 

8 S: @hephaistos__ : selam. makine ve endüstri mühendisiyim. diploma denklikleri ve alım şartlarıyla alakalı pek az şey var internet ortamında. makalede buna da değinirseniz sevinirim. teşekkür ederim.

C: Buradaki en önemli şey hazırladığın CV’nin kendini satmasıdır. Yukarıda da çokça belirttim. CV’nin en başında hayatta neler yaptın, neler yapacaksın konulu bir özet olması bunun da gerçekten çok iyi bir dille yazılmış olması gerekiyor. Denklik kısmında her şirketin kendi politikası var. Önerim, uluslar arası şirketleri kovalaman. Almanca bilmiyorsan ya da çok iyi seviyede değilse, Alman şirketleri önceliği İngilizce bilen, Avusturya vatandaşlarına verir. Bu konuda maalesef tek tek şirketleri araştırmak ve iletişime geçmek dışında yapılabilecek bir şey yok.

 

9 S: @ezgi_pnar: aylık ne kadar bi parayla ortalama bi öğrenci yasamı sürdürülür?denildiği kadar zor mu okuması yoksa türkiye de okumakla aynı seviyede mi zorluğu okudugun bölümün?

C: Öğrenci olarak burada aylık (her şey dahil) en az 600 Euro arası gelirinin olması gerekiyor. Bunun yarısının, o da en iyi ihtimalle, kiraya gideceğini belirteyim. Avusturya’da okumak bence Türkiye’de okumaktan daha zor, her şeyden önce sistemleri tamamen bizimkiler gibi değil. Okuduğun bölüme göre de değişir ama burada öğrenciler elini taşın altına koymak zorunda. Okulda daha az zaman geçiriyor olsan da evde çok okuyup, çok yazman bekleniyor.

 

10 S: @dilaraae: Ziraat muhendisi olarak iş bulmak

C: Ziraat Avusturya’da çok önemli bir iş alanı. Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden birisi, hatta birinci sırada bile olabilir emin değilim. Devletin çok büyük bir kadrosu var bunun için, başka ülke vatandaşları için bu konuda işe alım yapıyorlar mı emin değilim ama Almanca istenebilecek bir alan. Dilersen şu linklerden arada arama yapabilirsin: Karriere.at , StepStone , Monster.at

 

11S: @itsjusthologram: Bi üniversiteye kabul alınabilmem için aranan kriterler mesela onların anadilini bilme şartı var mı ve ücretleri ne kadar 

C: Yüksek Lisans ile alakalı soruyorsan yukarıda @halfblood_dr isimli arkadaşa cevabını verdim oraya bakabilirsin (5. sırada). Lisans ile alakalı soruyorsan Avusturya’da lisans eğitimi almak için yapılması gereken ilk işlem Türkiye’de lise eğitimini tamamlamış olmak ve üniversite sınavına girmiş olmaktır. Türkiye’de herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünü kazanmış ve kayıt yaptırmış olman lazım. Önemli olan Avusturya’da okumak istediğin bölüm ne ise, aynı ya da benzer bölümü burada kazanmış ve kayıt yaptırmış olman gerekmekte. Avusturya’da puan sistemi yoktur, dolayısıyla Türkiye’de herhangi bir üniversitede herhangi bir bölümü kazanmış olman yeterli.  Başvuruda istenen belgeler ise; Lise Diploması, Üniversite sınavı sonuç belgesi, girmeye hak kazandığınız Üniversite’den kayıt yaptırdığınıza dair belge ya da öğrenci belgesi. Devlet okulları için ücret ödeniyor mu emin değilim ama özel okullarda dönemi 300 Euro ortalama. Geçinmem için ne kadar diye soruyorsan aylık en az 600 Euro gelirin olması gerekiyor.

 

12 S: @limonsuseker: Bir iktisat mezunu olarak iş/yüksek lisans bulmak :d

C: İş bulmakla alakalı eğer dolu dolu bir CV’ye sahip değilsen şansa ihtiyacın olduğunu belirteyim. Almanca/İngilizce seviyen de bu şans oranını artıracaktır. İş aramak istersen şu sitelere sık sık bakmanı öneririm: Karriere.at , StepStone , Monster.at . Yüksek Lisans yapman çok daha kolay olur, iş bulmaya göre. Geldikten sonra burada iş arasan daha iyi olur. Yüksek Lisans ile alakalı yukarıda @halfblood_dr isimli arkadaşa cevabını verdim oraya bakabilirsin (5. sırada). Benim önerim buraya yüksek lisans ya da Erasmus ile gelmen, geldikten sonra da iş araman olur. Bir de şu siteyi araştırabilirsin.

 

13 S: @mertcimbisaniye: İş hayatında üniversite mezunu Türklerin yeri nedir? İş hayatında (özellikle ticaret için) kültürel farklılıklardan kaynaklanan sıkıntılar yaşanabilir mi? Irkçılık söz konusu mu?

C: Yukarıda @ilteris10 (1. sırada) ve @vlbbdst (4. sırada) isimli arkadaşlara ırkçılıkla alakalı cevap vermiştim oradan bakabilirsin. İş hayatına gelince, burada kendi konum ve kendi değerini kendin belirliyorsun. Dolu dolu bir CV’ye sahipsen ve çok iyi seviyede yabancı dile sahipsen hangi ülkenin vatandaşı olduğun çok önemli değil. Ticaret ile alakalı çok net bir şey söyleyemem, tanınmayan bir Türk vatandaşıyla ne kadar alışveriş içerisinde bulunmak istenir bilemiyorum. Çünkü hali hazırda tanınıyor olman, güven kazanmış olman gerekebilir bunun için. Ayrıca tam olarak hangi sektörde olacağın da önemli. Sanırım öncesinde bir araştırma yapsan iyi olur. Kültürel farklara gelecek olursak, Türkiye’ye oranla daha özgür bir ülke burası tahmin edeceğin gibi. Kimse kimseyi yargılamıyor, bunu yapanlarla arkadaş olmak istemiyorlar. Açık konuşmak gerekirse biraz iki yüzlülük var, kimse dürüst bir şekilde gerçek düşüncelerini beyan etmek istemiyor. Her zaman ılımlı ve yargısız cevaplar alıyorsun sorularına. Ancak arkadaşlığınız çok ilerlerse arada kaçamak şeklinde gerçek düşüncelerine ulaşmak mümkün oluyor.

 

14 S: @_Crooks__: Elif okumak değilde yaşamak hakkında bir düşüncem varsa nasıl yardımcı olabilirsin ? Şartlar ve kriterler vs..

C: Okumak için gelmek, yaşamak için gelmekten çok çok daha kolay öncelikle bunu söylemeliyim. Yaşamak için gelmen için burada uluslararası bir şirkette ya da tanıdık yanında bir iş bulman gerekiyor ki seni ülkeye almaları için bir sebepleri olsun. Ya da tabii biriyle evleniyor olman lazım. Bunun dışında turist olarak gelebilirsin en fazla. Ben ancak vizeyi alıp gelebilirsen, sonraki aşamada yardımcı olabilirim. Ya da öğrenci olarak geleceksen yardımcı olabilirim. Ama benim önerim eğer üniversite mezunuysan direkt bir yüksek lisansa başvur, vizeni alıp gel ve burada iş bulup oturma/çalışma iznini al ve devam et şeklinde olur. Eğer okul olmasın diyorsan da iş için şu sitelere bakabilirsin: Karriere.at , StepStone , Monster.at .  Bir de bu linkte biraz bilgi vermiştim Viyana ile alakalı. Daha detaylı bilgi verirsen belki daha fazla yardımım dokunur.

 

15 S: @Marshall_A4: Bende işim gereği Belçika’da yaşıyorum ve en cok karşılaştığım soru, oraya nasıl yerleşebilirim/sürekli olarak nasıl orada yaşayabilirim, çok genel bir ifade farkındayım ama makalende bu na da yer verirsen bende cevaplar için senden feyz almış olurum. kolaylıklar diliyorum 🙂

C: Soru/Cevap şeklinde gitmeye karar verdim. Umarım yukarıdaki cevaplar yardımcı olabilmiştir. Ya da sen de genel bir yazı hazırlayabilirsin buradaki gibi.

 

16 S: @3chandelierbing: Mat ogretmeni olarak gitme sansim nedir Ne bileyim mesela oralardaki Turklere ogretmenlik yapmak vs gibi.

C: Bu sorunun en önemli kısmı Almanca seviyen ne durumda? Çünkü buradaki Türk öğrencilerinin Türkçesi çok iyi değil. Almanca bilmiyor olduğunu varsayarsak, yüksek lisans ya da evlilik yoluyla gelip, özel ders ilanları vererek Türk öğrenci arayabilirsin. Ama buradaki Üniversite öğrencileri de özel ders veriyor. Rekabet var yani. Kütüphanelerde, kafelerde özel ders vermek isteyen her dilden insan var. Türk öğrencilerinden, Macarlara, İtalyanlara kadar herkes özel ders veriyor her alanda maalesef. Ben de ilk geldiğimde çok uğraştım. Zor ihtimal. Ha ama benim önerim buraya yüksek lisans ya da doktora için gelip, burada iş araman şeklinde olur. İstersen bir de şuraya göz at.

 

17 S: @bilgincanbilgin: avusturya’da şirket kurabiliyor muyuz, kurabiliyorsak gerekliliği nelerdir atıyorum avusturyalı biri ortak olmak zorunda gibi şeyler var mı? tşşk

C: Avusturya’da kurulan bir sürü Türk şirketi var. Daha doğrusu Türk tarafından kurulmuş şirketler var. Buradaki en önemli şey ne şirketi kuracağın. Ankara antlaşması ile ufak tefek işlerin peşinden koşan arkadaşlarım da oldu büyük işler yapan da. Gerçi onlar İngiltere’de yaptı bu işleri. Bununla alakalı da onlarca danışmanlık şirketi var. Zorunlu değilsin ancak benim tavsiyem Avusturya’da ikamet eden biriyle ortak bir şeyler yapman olur. Ortak istemiyorsan da buraya ait bir danışman şirketle görüş. Tek başına yapabileceğini sanmıyorum, devlet inanılmaz uğraştırıyor.

 

18 S: @picofren: Burada bitirilen tıp fakültesinin ardından oradaki uzmanlık yapabilme durumu doktor ihtiyacı?

C: Öncelikle bu siteye bir göz at. Diplomanın geçerli olup olmadığını anlaman için başvuru yapman gerekiyor. Kişisel olarak tek tek şirketlere de başvuru yapabilirsin CV’in ile birlikte. Şu site üzerinden de başvuru yapabilirsin. Ama genelde Tıp diploması geçerli oluyor.

 

19 S: @tinercijack: Çalışma saatleri ve rekreasyon Zaman’ında neler yaptıklarını merak ediyorum ben , teşekkür ler.

C: Avusturya’da full time çalışmalar günde 8 saattir. Özel şirketler, özel iş yerleri için günlük çalışma saatleri maksimum 10 saat olabilir. Kural bu şekildedir. Avusturya vatandaşı olmayanlar, Avusturya’da çalışmak için ikamet ve çalışma iznine sahip olmak zorundadır, aksi illegaldir. Viyana’da da işkur tarzı bir örgüt vardır. Buradan ulaşabilirsin. Konumuza dönecek olursak, Avusturya çalışma saatleri konusunda oldukça iyidir, kişiye boş zaman bırakır. Ayrıca sık sık kutsal gün, bayram vs tatilleri olur. Boş zamanlarda neler yapacağınsa tamamen sana bağlı. Sosyal hayatını kendin belirleyebilirsin. Gün içerisinde spor yapan, pikniğe giden, evcil hayvanını gezdiren, evde video oyunu oynayan, kitap okuyan, cafeye giden, gece hayatı yaşayan vs bir sürü çalışan tanıyorum. Her şey mümkün.

 

20 S: @muhendisbey20: Merhaba. Nasılsınız. Avusturya da okul denklikleri nasıl. Her okulun diploması ile mesleğimizi yapabiliyor muyuz – O zaman dil okulu ve kalma şartlarını da sorayım

C: Merhaba, teşekkürler. Avusturya’da okul denklikleri okula ve bölüme göre değişiklik gösteriyor. Bence bu siteye bir göz at. Diplomanın geçerli olup olmadığını anlaman için başvuru yapman gerekiyor. Kişisel olarak tek tek şirketlere de başvuru yapabilirsin CV’in ile birlikte. İş hakkında detaylı araştırmayı buradan yapabilirsin. Bu site İşkur tarzı bir örgüt. Bunun dışında iş aramak için Karriere.at , StepStone , Monster.at  sitelerine bakabilirsin. Yani genellikle Avusturya, Türk üniversitelerinin diplomasını kabul ediyor ama arada istisnalar olabilir. Ben henüz kabul edilmeyen diplomayla karşılaşmadım. Dil okulları hakkında, çok fazla dil okulu ve danışmanlık şirketi var. Kişisel olarak ben danışmanlık şirketlerini önermiyorum. Ona harcanacak para ile başka şeyler yaparsınız. Buradan birkaç tanesinin Internet sitesine ulaşıp bire bir iletişim halinde olmanızı tavsiye ederim. Çok zor değil başvuru yapmak vs. Her dil okulunun farklı bir ücreti var açıkçası net rakamları bilmiyorum ancak burada asgari geçinmek için her ay cebinizde 600 Euro olması gerekir. Burada iş bulmanın altın kuralı en az A2 seviyesinde Almanca da biliyor olmaktır.

 

21 S: @halukingcom: Özellikle Piyano eğitimine gönderilen kimseyle karşılaştın mı?Tanıştın mı? Gönderenlerin sosyo-ekonomik durumu?

C: Viyana müziğe olan tutkusuyla meşhur bir şehir. Opera, klasik müzik vs. çok tutuluyor. Her hafta mutlaka büyük bir orkestra vardır. Bireysel olarak çalışmaktan bahsediyorsan, aileler çocuklarının herhangi bir enstürman çalmasını ister burada. Özel ders verebilirsin ama rekabet fazla. Kütüphanelerde, cafelerde çok görüyorum piyano, keman, gitar gibi özel ders vermek isteyenleri. Londra’dan gelen bir arkadaş özel dersler veriyordu, aynı zamanda canlı müzik olan cafelerde çalışıyordu ve geçimini sağlıyordu bu şekilde. Burada önemli olan senin nasıl geleceğin. Müzik eğitimi almaya geleceksen senin işin daha kolay, öğrenci vizesiyle part time işlerde çalışabilirsin. Direkt çalışmaya geleceksen önce iş bulman gerekecek. Yani burada müziğe her zaman para var açıkçası. Böyle bir yeteneğin varsa şansını denemeni öneririm. Ekonomik duruma gelince bunu senin ne kadar, nerede çalışacağın etkiler. Ama dediğim gibi, müzik ile ekmek çıkarılır bu şehirde.

 

22 S: @oguzk_karatasli: Ege Üniversitesi Iktisat bölümünü geçen ay bitirdim. Türkiye’de bir gelecek görmediğim için yurtdışına yerleşmek istiyorum. Hedefimdeki ülkeler Irlanda ve Yeni Zelanda. Ancak ülkenin şu anki durumuna bakacak olursak gelişmiş ülke olsun da neresi olursa olsun düşüncesine hakimim. Yani Avusturya’nın da iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum. Bana kısa ve orta vadede en mantıklı hangi yolla çalışma ve oturma izni alabileceğim konusunda yardımcı olur musunuz?

C: Merhaba, Avusturya yaşamak için oldukça iyi bir ülke. İngilizcenin en az B2 seviyesinde olması gerekiyor. Çalışmak istiyorsan şunu belirteyim ki burada da çok fazla İktisat mezunu arkadaşlar var. Almanca bilmiyorsan, bölümünüzden iş bulmak biraz zor olabilir. İmkansız değil elbette. Öncelikle iş arama platformları şunlar: Karriere.at , StepStone , Monster.at  bir de şu siteye bakabilirsin. Madem yeni mezun oldun, çok geç kalmadan yüksek lisansa başlayın derim. Yüksek lisans ile gelirsen, buradan iş araman daha kolay olur. Ayrıca öğrenci olarak yaşamak daha kolay maddi, manevi anlamda. Yüksek lisans ile alakalı detaylı bilgiyi yukarıda @halfblood_dr isimli arkadaşa (5. sırada) verdim. İrlanda ve Yeni Zelanda hakkında detaylı bilgiye sahip değilim, yapacağım karşılaştırma pek güvenilir olmaz. Kısaca özetlemem gerekirse, benim tavsiyem yüksek lisans için gelip, buradan iş araman olur. Üstelik vize almak vs. daha kolay oluyor öğrenciyken.

 

23 S: @_nvinoveritas: Sosyoloji okuyorum sence orada okumam iş bulmam falan kolay olur mu? Bide ne kadar bir bütçe gerek. 

C: Eğer bölümün İngilizce ise ve son sınıfa geçmediysen hemen Erasmus programından yararlan derim. Böylece geldiğin zaman programdan hibe almış olursun ve ülkeye alışıp alışamadığına bakarsın. Son sınıftaysan bitirir bitirmez yüksek lisansa başlamanı öneririm. Öğrenciyken part time çalışma ihtimalin olur. Harçlığını kazanıyor olursun. İş bulmaya gelince kendine iyi bir CV oluşturup şu siteleri her hafta takip etmeni öneririm: Karriere.at , StepStone , Monster.at . Ancak direkt buraya gelip iş aramak mümkün değil, sadece turist vizesi ile gelebilirsin öğrenime gelmiyorsan ya da biriyle evlenmeyeceksen. Bütçe konusunda asgari geçim için aylık 600 Euro gibi bir paran olması gerekiyor.

 

24 S: @JoshOvermars: Vize alirken yasanan sorular – dersleri verirken yasanan sikintilar, yurt bulma konusundaki zorluklar, sinavlarda uc kere kalinca komisyonel sinava girme zorunlulugu, Eger komisyionelde kalindiginda okunan bolumden atinilmasi durumunda baska bir universitede kayit yaptirmasi,  ++++

C: Öncelikle sorularından bazılarının cevaplarını şu yazıda bulabilirsin. Kendine uygun bir bölüm ve eğitim dili biliyorsan Almanca ya da İngilizce seçtiysen dersleri vermekte neden zorlanasın? Eğitim konusu her ülkede aynı. Gerekli şartları sağladığın sürece dersleri vermemen için bir sebep yok. Yurt bulma konusunda da sorun yaşamana gerek yok. Bütçene uygun bir yurt bulmak istersen gideceğin okulun anlaşmalı yurtlarını tercih edebilir ya da Google’a “student dorms vienna”  yazarak bütçeni aşmayacak birini seçebilirsin. Derslerden üç defa üst üste kalma konusuna gelince bir şey diyemem, yani sistem aynı sistem, bilerek dersten bırakacak bir okul, bölüm, hoca tanımıyorum ben Avusturya’da.

 

25 S: @akaripeek: Okurken çalışma izni alabiliyor muyuz? Master için yapacağımız başvurular çabuk sonuçlanır mı? Bunları çok merak ediyorum, bunlara da yer verirsen çok sevinirim 

C: Vize türüne göre çalışma izni değişiyor. Ancak normal bir öğrenciysen yani Erasmus vs. gibi kısa dönem öğrencisi değilsen part time çalışma izniniz oluyor. Full time çalışmak istersen önce iş buluyorsun ki şu sitelerden arama yapabilirsin: Karriere.at , StepStone , Monster.at . Full time bir iş bulduktan sonra hali hazırda burada yaşıyorken vize türünü müracaat ederek değiştirebilirsin. Burada çalışacağın şirketin de biraz elini taşın altına koyması gerekiyor tabii. Yani bazı belgeleri şirketin hazırlaması gerekiyor. Master konusuna gelecek olursak, başvuru süreci bittikten en geç bir ay sonra sonucu size E-Mail yoluyla gönderiyorlar. Master ile alakalı detaylı bilgiyi yukarıda @halfblood_dr isimli arkadaşa (5. sırada) verdim. Lütfen oradan kontrol et. Bol şans.

 

10 thoughts on “Avusturya’da Yaşamak Soru/Cevap

 1. 10 yıldan beri türkiye de diş hekimliği yapmaktayım. Avusturya da çalışma izni almak mümkün mü?(internetten araştırdığım kadarıyla çok zor deniyor) Ya da oraya Türkiye’den aldığım diplomayla doktora başvurusu yapabilir miyim?

  Like

  1. Merhaba öncelikle diplomanızı eşleştirmeniz, denklik almanız gerekiyor. Bunu başarabilirseniz emin olun burada çok çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Lakin diş hekimliğinde denklik almak kolay mıdır zor mudur bilemiyorum maalesef.

   Like

 2. Merhaba. Spor akademisi mezunu, profesyonel basketbol oynamış biriyim. Şu an Spor Bakanlığı’nda çalışıyorum. Ayrıca FIBA “A” (en üst seviye) kategorisi antrenör lisansına sahibim. 25 yıllık (oyuncu ve antrenör olarak) basketbol geçmişim var. Avusturya’da spora teşviğin yüksek olduğunu okudum. Ancak bu şartlarla orada iş bulabilir miyim? Bir de Almanca hiç bilmiyorum, İngilizcem iyi düzeyde. Tabi eğer orada çalışmaya başlarsam Almanca’yı da öğreneceğim. Umaım bu konuyla ilgili bilginiz vardır. Şimdiden teşekkürler.

  Like

  1. Merhaba, elbette iş bulabilirsiniz ancak çalışma izni almadan iş bulmanız zor olacaktır. Çünkü firmalar sizin için çalışma izni çıkartmayacaktır, olduça teferruatlı bir işlem olduğu için sizin yerinize hali hazırda Avusturya’da yaşayan biri tercih sebebidir. Benim size önereceğim yöntem şu olur; Türkiye’de ALES sınavına girip herhangi bir Üniversiteye kayıt olun ve yerleşin. Daha sonra da Avusturya’da devlet Üniversitelerinden birine başvurun kayıt yaptırın böylece hem yaşama hem de çalışma izni alabilirsiniz. Bu şekilde personal trainer olabilir ya da Gymde çalışabilirsiniz. Hatta şanslıysanız aklınızdaki işlerden birini de bulabilirsiniz. Dediğim gibi çalışma izniniz olmadan iş bulmanız çok zor olacaktır. International firmalar bile bu aralar sponsor olup çalışan getirtmiyorlar.

   Like

 3. Merhaba, öncelikle teşekkürler, benim sorum,Türkiye’deyken, iş bularak Avustury’ya giden birinin eşi, eşinin yanına gitmek için yani onun da gitmesi için A1 ya da A2 Almanca şartı koyuluyor mu? yani Türkiye’den iş bulup giden kişilerin eşleri için de aile birleşimi vizesine ihtiyaç duyuluyor mu? Eşimizle ve çocuğumuzla direkt birlikte gidebilir miyiz ? Bilginiz var ise diye sordum, teşekkür ederim,

  Like

  1. Merhaba, ilk geldiğinizde sadece 1 yıllık vize alabilirsiniz bu vizeye oturma + çalışma izni dahil ancak ikinci yılınızda A2 Almanca belgesi talep edilecektir. Burada bir iş bulabilirseniz eğer her yıl vizenizi yenilersiniz ve Almanca sertifikasını hemen almanıza gerek kalmaz. Ancak uzun süreli vize alamazsanız.

   Like

 4. Merhaba , sözlüm viyanada yaşıyor ailesi ile. Almanca ve ingilizcesi çok iyi bu diller sayesinde Türkiyede kolay iş bulabilir. Benimde burda işim iyi. Bize Türkiye de başlamak mantıklı geliyor aslında ama ailesi beni Viyanada istiyor. Benim evlilik yapıp viyana ya geldiğim zaman karşılaşacağım olumlu veya olumsuz durumlar nelerdir ? Sizce viyana da mı yaşamalı yoksa türkiyede mi? Ayrıca benim almancam sıfır ama önümüzde 2 yıl var yani kursa gidersem aşama kaydedebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Like

  1. Merhaba, bence öncelikle sizin Viyana’ya gelip Almanca öğrenmeniz ve iş aramanız daha iyi bir başlangıç olur. Kendinize 2 yıl tanıyın, mutlu olamazsanız Viyana’da 2 yıl keyif çıkartmış sayılırsınız sonra da şansınızı Türkiye’de denersiniz.

   Like

 5. merhabalar yüksek lisansta okurken iş bulmak ,AB vatandaşlarına göre zor olur mu? Okurken çalışmak isterim almancam da c2 seviyesinde .Üstte firmalar evrak hazırlığıyla uğraşmaları gerekir demişsiniz başvurularımda bu olumsuz bir durum oluşturur mu ? Ve yüksek lisansa gelip iş bulabilen TC vatandaşı tanıdıklarınız var mı teşekkürler

  Like

  1. Sizin departmanınıza ve yeteneklerinize göre değişir. Hali hazırda burada olduğunuz için bir tık daha kolay olacaktır. Bu arada Avusturya’da okurken iş bulmak olarak anladım soruyu. Yani öğrenci vizesi ile iş arayacaksınız?

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s