Sık Sorulan Soru ve Cevaplar 9/7/2018 : LINK

Merhaba,
Bu sayfayı Viyana’da yaşamayı düşünen arkadaşların faydalanması için oluşturdum. Zaman içerisinde yeni bilgiler eklemeye, sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sorularınız olursa mesaj atabilirsiniz.

Bu yazıdaki başlıklar şimdilik:

-Avusturya
-Vize Almak
-Erasmus ile Avusturya
-Avusturya’da Ücretler (Uçak bileti, Kalınacak yer, Yeme & İçme, Alışveriş vs Eğlence)
-Okul – Gündüzleri Viyana
-Şehirde Ulaşım

Sevgiyle kalın.

AVUSTURYA
Avusturya 9 Milyon nüfuslu bir Orta Avrupa ülkesidir. Avrupa ülkelerine giriş kapısı olarak bilinir. Birçok sınır komşusu vardır: Lihtenştayn, İsviçre, İtalya, Slovenya, Macaristan, Slovakya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti. Başkenti Viyana, nüfus bakımından ikinci büyük şehri Graz’dır. Avusturya hakkında daha fazla detaylı bilgi istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

VİZE ALMAK
Vize almak çok kolay değildir, çok fazla gencin hayallerini yıkmıştır. Ancak umutsuzluğa kapılmayın, belgeleri eksiksiz verdiğinizde de çok naz yapmaz.

Öncelikle daha önce deneyimi olmayan arkadaşlar için, vize başvurusunu artık VFS Global üzerinden yapıyoruz. Google’a VFS Global yazdığınızda yanlış sitelere girebilirsiniz çünkü reklam çalışmaları vs yapıyor bazı şirketler. Şahsen aracı şirketlerin gereksiz olduğunu düşünenlerdenim. Vize randevusu almak için doğru adres: Burada!

Siteye girdiğinizde ( Ya da linke tıkladığınızda) karşınıza yuvarlak içerisinde 3 başlık görüyorsunuz. Bunlara tıklayarak vakit kaybetmeyin çünkü sizin asıl ilgileneceğiniz alan hemen yukarısındaki bar. 1.JPGYukarıdaki resimdeki gibi RANDEVU ALIN kısmına tıklayıp randevunuzu alabilirsiniz. Vize belgelerine ulaşmak içinse bu seçeneğin sol yanındaki iki başlıktan vize türünüzü seçip alt başlıklardan “Gerekli Belgeler” kısmına tıklayabilirsiniz. Burada belge listesinin PDF’ini bulacaksınız.

Randevu almak için sitede hesap oluşturmanız gerekiyor, elbette üye olurken doğru bilgiler vermeniz önemli. Hesap oluşturduktan sonra TC kimlik numaramız, pasaport numaramız gibi bilgileri giriyoruz sonra da randevu günü ve saatini seçiyoruz. Seçtikten sonra randevumuzu almış oluyoruz. Randevu günü demek tüm belgeleri eksiksiz götürüp teslim edeceğiniz gün demek, tarih seçerken ona göre seçin.

Dikkat edilmesi gerekenler:
1- Belgelerde kullanılan imzaların her seferinde aynı olmasına dikkat edin.
2- Belgelerin İngilizce ya da Almanca olması gerekiyor. Türkçe dilekçe vs varsa bunun çevirisini yaptırın ve kim imzaladıysa ona çevirisi yapılmış sayfayı imzalatın.
3- Her belgenin en az 1 fotokopisinin yanınızda olduğuna emin olun.
4- Almanca bir dilekçe yazın (yazdırın) ve dilekçede kısa ve net bir şekilde Avusturya’da ne yapacağınızı söyleyin. Örneğin: Öğrenciyim, şu adreste, şu kadar süre kalacağım, gerekli belgelerim eksiksiz bir şekilde ektedir.
5- Eğer size bir davet yollandıysa ve o kişinin evinde kalacaksanız, kişinin kira kontratı ya da tapu belgesi, kişinin pasaportu gibi fotokopileri mutlaka ekleyin. Eklemezseniz sizden talep edilecektir ve süreciniz uzayacaktır.
6- Sizden istenen vize başvuru formunu eksiksiz, okunaklı doldurun. Verdiğiniz telefon ve E-Mail adresinin doğru olmasına dikkat edin çünkü eksik belge talebi gibi bir şey olduğunda mail atıyorlar.

Vizenizin durumunu telefonda öğrenemiyorsunuz, pasaportunuzu teslim almaya gittiğinizde belli oluyor durum dediğim gibi belgeler eksiksiz verildiyse her şey açık bir şekilde beyan edildiyse vize almama ihtimaliniz düşük. Hele bir de Avusturya vatandaşı bir arkadaşınız davetiye yolladıysa hazırlıklara başlayabilirsiniz.

ERASMUS ile AVUSTURYA
Avrupa ülkelerine en sıkıntısız çıkış yolu Erasmus programıdır. Benim genç öğrenci arkadaşlara tavsiyem, kapağı Avrupa’ya atmak istiyorsanız kesinlikle Erasmus programından yararlanın olacaktır. Hele de lisans öğrencisiyseniz ve Erasmus için gereken şartları karşılıyorsanız mutlaka bu programdan yararlanın.

Neden Erasmus? Çünkü vize almak daha kolay ve programdan hibe alıyorsunuz. Yani 400-500 Euro gibi aylık bir burs alıyorsunuz ki bu hele de Euro’nun arttığı şu günlerde ilaç gibi bir para. Erasmus programından yararlanmak için gereken şartlar okula göre değişiyor olabilir, benim bildiğim kadarıyla 2.50 ve üzeri not ortalaması ile en az B1 dil sertifikası, bazı üniversiteler kendi içerisinde dil sınavı yapıyor ancak sizin YDS ya da benzeri bir sınav sonucunuz varsa o da kafi.
Erasmus ile hangi okullara ve bölümlere gidebilirim? Bu tamamen hali hazırda okuduğunuz okula ve bölüme göre değişiyor. Her üniversitenin kendi sayfasında anlaşmalı olduğu Erasmus ve bölümler hakkında bilgi veren bir yer var.
1 ya da 2 dönemlik seçenekler mevcut Erasmus programında yani yarım yıl ya da tam yıl kalabilirsiniz.

Erasmus ile gitmenin faydaları:
1- Vizeyi daha kolay alırsınız çünkü okul tarafından yollanmış bir kabul belgeniz olacak.
2- Yurt odanızı daha uygun fiyata kiralayabilirsiniz çünkü okulunuzun anlaşmalı olduğu özel yurtlar mevcut.
3- Erasmus öğrencisi olduğunuz için sizi çok sıkmazlar. Yani bu okula gitmeyip sadece gezeceksiniz demek değil tabii ki ama eğitmenler bir tık daha anlayışlı olabiliyor.
4- Her ülkeden arkadaş edinirsiniz ki şanslıysanız yakın arkadaş olup başka bir ülkede bir kapı edinebilirsiniz.
5- Erasmus öğrenci kulüpleri çeşitli geziler, aktiviteler düzenler. Bunlardan çok uygun fiyata yararlanırsınız.
6- Şehre ve okula çabuk alışırsınız. Yardım edecek kişiler hep etrafınızdadır.

AVUSTURYA’DA ÜCRETLER 
Öncelikle Avusturya’nın pahalı bir Avrupa ülkesi olduğunu söyleyerek söze başlayayım. Maddi olarak desteğiniz olmayacaksa ya da iş bulana kadar geçinmenizi sağlayacak kadar birikmişiniz yoksa burada yaşamak cehenneme dönebilir.

Uçak biletlerini ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz elbette. Benim tavsiyem hem aktarmasız hem konforlu olduğu için Türk Hava Yolları olur. Eğer planınızı yaptıysanız, kesin gelecekseniz, vize belgeleriniz tamsa beklemeden biletinizi alın derim. Ben gelmeden 6 ay önce biletimi aldım, Gidiş dönüş 800 TL ödedim. Elbette daha ucuza bilet bulabilirsiniz, aktarmalı uçuşlar daha uygun ama ilk defa yurt dışına çıkıyorsanız 100-200 TL için çekeceğiniz uzun yolculuk eziyeti değmez. Viyana’da 2 farklı havalimanı var. Gideceğiniz yere göre hangisine geleceğiniz değişir elbette ama ana havalimanı VIE kodlu olan. Avusturya’nın başka bir şehrine gidiyorsanız tabii yine orada da havalimanları mevcut.

Kalınacak yerler. Avusturya’nın pahalı bir ülke olduğunu söylemiştim, özellikle kiralar burada biraz cep yakıyor. Ortalama 1+1 ev kira ücreti 750-800 Euro arası aylık. Tabii ciddi bir araştırma ile 500-600 Euro’ya da bulmak mümkün ama çok eski evleri ancak bu fiyata bulabilirsiniz. Hatta ilginçtir bu binalarda tuvalet dairenin dışında yer alır.
Turist olarak geliyorsanız zaten otel araştırması yaparsınız, ancak şunu söyleyeyim Viyana çok büyük bir şehir değil. Bir başından diğerine gitmek en fazla 2 saat sürüyor. İlla merkezde bir otelde kalmasanız da ulaşımınız çok zaman kaybettirmez ve daha uygun olur.
Öğrenci olarak geliyorsanız yurt ücretleri 250-400 Euro arası. Burada önemli olan sizin ne kadar bütçeniz olduğu. Tek kişilik odalar elbette daha pahalı. Genel olarak yurtlarının temiz olduğunu söyleyebilirim ancak eğer odanızı başka biriyle paylaşacaksanız nereli olduğunu önceden sorun. Yemek kokusu, parfümü, dağınıklığı vs sizi rahatsız edebilir. Okulunuzun anlaşmalı olduğu yurtları tercih etmek istemiyorsanız şu linkten kendinize uygun oda, ev, yurt vs bulabilirsiniz.

Yiyecek içecek alışverişi. Evet maalesef Avusturya bu konuda da çok üzüyor bizi. Meyve ve sebzeler oldukça pahalı. 2 Adet muz 2.90 Euro, 1 adet büyük boy salatalık 1 Euro, 1 adet küçük top ekmek 35 Cent. Kulağa teker teker çok pahalı gibi gelmese de kasada 20 Euro ödeyip çıkıyorsunuz 1 öğünlük yiyeceklere. TL’ye çevirince tansiyonunuz düşebilir iki parça şeye 100 TL ödeyince. Sağlıklı beslenmeme gerek yok karnım doysun diyorsanız pide ekmeğine döner 3 Euro. Günlük yemek ücretiniz 10 Euro’yu geçmez eğer doğru yerlerden, doğru şeyleri alırsanız. Zaman içerisinde zaten hangi marketin uygun, hangi ürünün kaliteli olduğunu anlayacaksınız ama ben birkaç örnek vereyim. Burada ortalamanın üzerinde ücretleri olan üç büyük market zinciri var; Spar, Merkur ve Billa. Merkür vs Spar küçük, büyük ve büyük olmak üzere çeşitli zincirlere sahipler, Billa genelde orta ve küçük market şeklindedir. Fiyatlara gelince her üç mağazada da en ucuzundan en pahalısına çeşitli markalar var. Spar’ın kendi marka ürünleri olduğu için bazı ürünler orada daha uygun. Bu üç market dışında iki market zinciri daha var ve onlar daha uygun fiyatlara sahipler ancak ürün kalitesi de tabii bir tık daha düşük Lidl ve Hofer. Ben alışverişlerimi Spar’dan yapıyorum. Hem evime daha yakın hem de ortalama bir kaliteye sahip. SU MUSLUKTAN İÇİLİYOR! Hemen “Iıy” demeyin arkadaşlar, gerçekten de çok çok kaliteli bir suyu var. Geldiğim ilk iki ay denemekten bile kaçındım takıntılı biri olduğum için ama şu an o ilk iki ay suya harcadığım paraya pişmanım 1 litre suya 90 Cent ödedim, pişmanım. Kısaca özetlemek gerekirse, hazır yiyecekler sağlıksız ama ucuz. Kendiniz pişirmek isterseniz sağlıklı ama biraz pahalı. Yine de tekrar edeyim, Lidl gibi marketler iyi ki var. Oradan gıda alışverişi yaptığınızda haftalık yiyecek masrafınız 40 Euro’yu geçmez. Son olarak alkol ürünlerinin oldukça uygun olduğunu söyleyeyim. Bazı şaraplar, su ile aynı fiyatta.

Kıyafet ve eğlence. Kıyafet alışverişlerinizi kesinlikle Türkiye’den yapmanızı öneririm. H&M gibi mağazalardan giyiniyorsanız, Türkiye’de çok daha uygun fiyata satın alırsınız. Sezon sonu indirimini beklerim diyorsanız o zaman büyük indirimleri bekleyip 2,3 Euroya güzel ürünler yakalayabilirsiniz. Kur farkından dolayı artık ayakkabılar da Türkiye’de daha uygun. Burada 99 Euroya aldığım bir ayakkabıyı Türkiye’de 375 TL’ye gördüm. İkinci el ürünlerin satıldığı çok fazla butik ve mağaza var Viyana’da. Oraları kovalarsanız da uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Benim kıyafet alışverişi tercihim Türkiye. Eğlenceye gelince… Evet arkadaşlar, kanınızın kaynadığını biliyorum. Viyana her ne kadar gündüzleri yaşlı dolu, yavaş ve sessiz bir şehir olsa da geceleri çok dinamik. Her karaktere hitap eden gece hayatı mevcut. Opera sahnelerinden, haplı gençlerin çılgınca dans ettiği kulüplere kadar her şey mevcut. Yalnız alkol her ne kadar ucuz olsa da bir gece dışarı çıkmanız size yine bir şeyler harcatabiliyor. Girişi ücretsiz olan ortalama altı bir kulüpte sarhoş olana kadar içseniz bile ortalama 50 Euro harcarsınız. Ortalama ve üzeri bir gece hayatı için cebinizde en az 150-200 Euro olması gerekiyor. Giriş ücretli olabiliyor çünkü. Yine de burada şöyle bir trick var, Erasmus öğrencisiyseniz sizden önceki arkadaşlar eğlencenin en iyi olduğu mekanları vs. çoktan öğrenmiş oluyor. ESN kart sahibi olacağınız için de bazen indirimli giriş yapabiliyorsunuz. Erasmuslu değilseniz bile şehre gelince Erasmus Facebook sayfalarına falan katılın. Böylece arada onlarla dışarı çıkabilirsiniz.

OKUL & GÜNDÜZLERİ VİYANA
Okul hayatı, Türkiye’deki okul hayatına göre daha az yoğun. Yıl içerisinde sıklıkla tatiller oluyor. Eğlenmeye ve dinlenmeye vaktiniz olacaktır mutlaka. Hele burada yüksek lisans ya da lisans yapıyorsanız zaten kendi programınızı kendiniz ayarlıyorsunuz. Okulda ne kadar zaman geçirmek istediğiniz size bağlı ancak şunu ekleyeyim; her ne kadar okulda çok zaman geçirmeseniz de ev ödevleri, projeler, okunacak makaleler vs çok zamanınızı alıyor. Yani Avusturya’da okulda çok zaman geçirmeyip, evde çok iş yapıyorsunuz. Ne olursa olsun, Türkiye’deki sisteme göre size daha fazla zaman kalıyor. Eğitim dili çoğu Üniversite ve okulda İngilizce. İngilizceniz çok iyi olsa bile Almanca dersi almanızı öneriyorum. Hele de Avusturya’ya yerleşmeyi düşünenlerdenseniz Almanca az çok konuşabiliyor olmanız çok önemli ilerleyen zamanlar için.

Viyana gündüzleri sessiz, sakin bir şehirdir. Yaz ayları, kışa göre daha coşkulu geçer çünkü birçok festival yaz aylarında düzenlenir buna rağmen kafayı dinleyebileceğiniz bir şehirdir. Kışın hava çok soğuk olduğu için, kış ayları ölüdür. Ancak yaz aylarında parkta gençler güneşlenir, piknik yapar, kitap okur. Parklar genelde doludur. Nehir kenarlarında buluşup bir şeyler yenilip içilir. Şehirde yeniyseniz müzelere, kalelere, turistlik yerlere gidersiniz. Her güne yapacak bir şey vardır.

ŞEHİRDE ULAŞIM
Trenlerin şehrine hoş geldiniz. Şehirler arası her zaman her saatte mutlaka tren ulaşımı vardır. Buraya gelince otobüsle ulaşım yapmanın ne olduğunu unutuyorsunuz. Ben çok sık şehirler arası trene binerim, hep gezerim diyorsanız gelir gelmez bir ÖBB kart almanızı öneririm. Yanılmıyorsam 26 yaş altı öğrencilere Austria Bank’ta hesap açanlara ücretsiz bu kart ve her bilet alışınızda %50 indirim yapıyor. Bu arada burada 6 ay ve üzeri kalacaksanız banka hesabına ihtiyacınız olacak. O da ücretsiz, bir hesap oluşturmanızı tavsiye ederim. Tren ulaşım, sefer bilgilerini ÖBB sitesinden takip edebilirsiniz.

Viyana içerisindeki ulaşım ise Uban (U Bahn) ve Tramvay ile sağlanıyor. Otobüsler de var aralarda ama hiç kullanmadım. Uban ve Tramvay sistemine alışmanız maksimum 1 ay sürüyor. İsimler Almanca olduğu için beni biraz sarsmıştı ama sistemin nasıl işlediğini anladığınızda ulaşımın da çok kolay olduğunu anlıyorsunuz. İlk geldiğinizde her yer size çok yakınmış gelmeye başlayacak. Çünkü bir yerden bir yere gitmek ortalama 30 dk. İnsan buna o kadar çok alışıyor ki IKEA gibi şehrin dışındaki mağazalara 45-50 dk. gidince “Of çok uzak ya” demeye başlıyor. Ben İstanbul’da okuldan eve 1,5 saatte gidiyordum trafik yoksa. O yüzden buraya geldiğimde ulaşıma az zaman harcıyor olmak çok hoşuma gitmişti. Şimdi tabii alıştım. 30 dk bile bazen “Uff…” oluyor.  Uban ile alakalı detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yeni başlıklar, gezilecek yerler ve daha az para harcamakla alakalı tüyolar gelecek hafta.

 

Teşekkürler.